Hizmet mi, ceza mı ?


Toplumsal duyarlılığımızı kaybettiğimizden beri goygoycuların ağızlarından akan yalakalık salyaları sayesinde Develi adeta yaşanmaz bir hale dönüştü.

Yalaka, beleşçi ve asalak tiplerin  yaymaya çalıştıkları hizmet söylemleri aslında topluma kesilmiş bir ceza’ya dönüşmüş gibi. 

Bakın ilçemize  doğalgaz  geldi değil mi ? 

Doğalgaz gelişi için ne kadar tantanalı  programlar yapıldı.  Vay efendim temel atma töreniydi, vay efendin vana açma töreniydi. Hepsi de gösterişli, şaşalı törenlerdi. 

Sanırsınki Develi  olağanüstü bir gelişim kat edecek!

Ee ne oldu doğalgaz gelince ? Önce yollarımız darmaduman oldu.  Aylarca toz, toprak yuttuk.  İlçe kırıldı döküldü. 

Bunun için milyarlarca liralık asfalt ve parke yenileme çalışması  yapılmak zorunda kalındı.

İş bununla da bitmedi. 

Doğalgaz almaya gittiğinizde firmaya  depozit ve abonman  ücreti altında binlerci lirayı karşılıksız olarak vermezseniz gazınızı alamıyorsunuz !

Yani gelen hizmeti şu an Develililer cebinden karşılıyor. Anlayacağınız Develi’ye kazandırılmış,  lütuf edilmiş bir özel durum yok.

Gelişmiş ülkelerde bu çalışmaların adı bile anılmaz ve ayrıca toplumu zorda bıraktıkları için özür bile dilenir ama  bizim şakşakçı ve yalaka takımına göre büyük hizmet !

Develi-Erciyes yolu yapım çalışmaları başladı.  Malum cenahta bir alkış bir alkış ki sormayın gitsin. 

2012’de başlanılan yolda çalışmalar halen devam ediyor. Erciyesin birçok tepesi yol yapımı için tarumar edildi. 

Umarım  doğaya verilen zararın bedeli ağır olmaz. 

 Çevre yolunun devamı Develi-Yahyalı yolu istimlak çalışmaları tamamlandı. Yol kısa sürede tamamlanır diye umuyorduk ki birde baktık yıllarca kullanılan yol üzerinde  menfezler belirdi(!) 

Bu menfezler de neyin nesi, diye sorgularken birde baktık yol 3-4 metre yükseltilmeye başlanmış. 

Yol yapım maliyetinde milyonlarca liralık artış bir yana bölge çiftçisi, yol üzerinde bulunan köylere ulaşım ağları başlı başına bir sorun olacak gibi. Bu duruma hiçbir yetkili akılcı bir açıklama getirmediği gibi  toplum da bu konuda bilgilendirilmiyor. 

Ama malum kişiler hizmet alkışına devam ediyor.

Dün büyükşehir, büyükşehir türküsü tutturanlar bu gün  gelinen noktada  başarısızlıklarına “ büyükşehir’i ortak tutuyor. 

Yol asfaltı için büyükşehir’e  el açarsın,

Yaya yolu için büyükşehir’e el açarsın, 

İş makinesi için, park için, mezarlık için, su için, kültürel hizmet için el açarsın... kısacası yalvarır da yalvarırsın. 

Hani büyükşehir çok iyi olacaktı.  Gelinen noktada büyükşehir yok dedimi elin ayağın kitleniyor. 

Bir haftada bitirilecek 50 metrelik yaya yolu bir türlü tamamlanamıyor, etraf toz-topraktan geçilmiyor. Ama yalaka ve şakşakçı takımı alkışını eksik etmiyor.

Artık şakşakçıları ve yalaka takımını bırakıp toplum olarak hizmet diye övünülen çalışmalarda  çevreye ve bizlere olan nimet-külfet ilişkisini iyi değerlendirelim.

Gelinen noktada  şöyle bir baktığımızda  hizmet olarak geldiği belirtilen çalışmaların külfetinin daha çok olduğu net bir şekilde görülüyor. 

Bu da akıllara,   ilçede yapılanların bir hizmet mi, yoksa bir ceza mı, olduğu sorusunu  getiriyor. Okunma Sayısı: 213
Eklenme Tarihi: 10.10.2017 14:33:38
Bu habere eklenmiş yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olabilirsiniz.!