Makalenin Detayı

Bu Başarı Küçümsenmemeli

 

 

 

 

 

 

Develi sessizce önemli bir başarıyı yaşadı. Gerçekten önemli olan bu başarı ilçemiz gündemine yeterince getirilemedi.  İlçemizi gururlandıran bu başarı  eğitim alanında oldu.

Develi Lise Giris Sınavlarında (LGS)  Kayseri birincisi oldu.

Bu çok önemli başarıya geçen sayımızda manşetimizden haber yaptık.  Ama toplumda ne kadar dikkat çekti onu bilemiyoruz.  Biz basın olarak ve Develi’ye önem veren bir kuruluş olarak bu önemli başarıya gazetemizde yer vermekten mutluluk duyduk. 

Şunu hepimiz bilyoruzki  yatırımların en önemlisi ve en faydalısı “insana” yapılan yatırımdır. Bu yatırımın da en önemli ayağını kuşkusuz eğitim-öğretim oluşturuyor. 

Yıllarca Develi’de eğitim eleştiri konusu olmuş, İlçemizde görev yapan idareciler, memurların tamamı  “Develi’de eğitimin zayıf”olduğu gerekçesiyle tayinlerini isteyerek ilçemizden ayrıldığını bilenlerdenim. 

Bu eleştirinin gerçekte haklılık payı da vardı.  Birçok ders ilçede boş geçiyor,  branş öğretmen eksikliği nedeniyle başarılı eğitim verilemiyor; ilçemizde  yüzün üzerinde  her yıl vekil öğretmenlik görevi verilerek eğitim hayatına devam ediliyordu.  Bu durum da ister istemez eğitimdeki başarı ortalamasını etkiliyor ve Develi hak ettiği eğitim seviyelerine ulaşamıyordu.  

Gelinen noktada bu zorlu engelin aşıldığı ve eğitimde başarı çıtasının yükseldiğini görüyor ve bunun mutluluğunu yaşıyoruz. 

Kuşkusuz bu başarı bir anda gelmiş değil. Arkasında ciddi bir çaba, mücadele, planlama var. Bu başarının arkasında  İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü başta olmak üzere okul idarecilerimiz, öğretmenlerimiz, velilerinde dahil olduğu  geniş bir kesim var. 

Her şeyden önce ilçemizin eğitimde zorunlu hizmet bölgesi  kapsamına alınması, öğretmen taleplerinin sağlıklı yapılması, öğretmenlerimizin okullara dengeli bir şekilde görevlendirilmesi, okullarımızın, sınıflarımızın fiziki yapılarının düzenlenmesi, okul ve veli arasındaki ilişkilere önem verilmesi,  düzenlenen kurslar,  düzenli  rehberlik çalışmaları, okullarımızda eğitim materyallerindeki  artışlar bu başarının gerçekleşmesinde  önemli etken oldu. 

Develi’nin  eğitimde, sanatta, kültürde, sosyal yaşamda, ekonomide, sanayide, tarımda kısacası her yönden gelişmesini savunan biri olarak eğitim alanındaki bu gelişmeyi gerçekten çok önemsiyorum; biliyor ve inanıyorum ki bu  bu başarı daha da gelişecek.  Bu başarı  ilçe dışından birçok  öğrencinin de ilçemizde eğitim almasına belki de neden olacak. İnşaallah o günleri de en kısa sürede görürüz. 

İlçemizdeki birçok olumsuz gelişmeye karşın eğitim alanındaki bu başarı biraz olsun yüümüzü güldürürken, bu başarıyı gerçekleştirmek için mücadele veren tüm eğitim camiasını en içten dileklerimle kutluyorum. 

Okunma 104
Eklenme Tarihi 27 Eyl 2023
0 Yorum

Bu haber için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olabilirsiniz!
Yorum yazmak için lütfen üye girişi yapınız.