Makalenin Detayı

Değişim ve Gelecek

Dünyada kesin olan tek şey geçmiştir.   Aslolan geleceğe bakmak, güçlü ve öngörülü kararlarla geleceği daha iyi inşaa etmek  çok önemli. 

Tabi ki geçmişten ders alınmalı.  Yapılan hatalar tekrarlanmamalı. Hataların tekrarı  yıkımı hatta yok oluşu getiriyor. 

Pazar günü   ana muhalefet partisinin genel kurulu vardı. 

14 Mayıs ve 28 Mayıs seçimlerine büyük umutlarla giren ancak seçim sonucunda kaybeden Millet İttifakı oldu.  Seçim sonucunda ise CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu  eleştirilere  muhatap oldu. 

CHP’nin geleneğinde olduğu gibi seçim sonucunda parti kongre kararı aldı ve Pazar günü  CHP 38.  kongresini gerçekleştirildi. 

Ülkemiz siyasetinde  genel başkanları kongrelerde değiştirmek  alışıldık bir durum değildir. Ama CHP bunu ikinci kez gerçekleştirdi.

İlki 07 Mayıs 1972 yılında 5. kurultayı gerçekleştiren CHP’de genel başkanlık değişimi gerçekleşmiş ve genel başkanlık Millî Şef olan, Cumhuriyetin kurucu isimlerinden, güçlü bir isim olan İsmet İnönü bu kongrede  partinin genel sekreterliğini yapan genç bir isim olan Bülent Ecevit karşısında kongreyi kaybetmiş ve genel başkanlık görevi sona ermişti. 

Aradan geçen 51 yıl sonra 4 Kasım 2023 yılında  38. kongresini gerçekleştiren CHP’de yine bir genel başkan değişimi gerçekleşti ve Özgür Özel CHP’nin 8. Genel Başkanı oldu.

Böylece 2010 yılı Mayıs ayında    CHP genel başkanlığına seçilen Kemal Kılıçdaroğlu’nun  genel başkanlığı sona ermiş oldu. 

Kemal Kılıçdaroğlu başkanlığında CHP referandum ve seçimler olmak üzere 10 seçim geçirdi. Bu seçimlerin birçoğunda oylarını artırarak çıkmasına karşın  başarılı bir sonuç alamadı. Ancak 2019 yerel seçimlerinde 11 büyükşehir belediye başkanığını kazanması bu süreç içerisinde en önemli başarısı oldu. 

Sakin bir karaktere sahip olan Kılıçdaroğlu, Ankara-İstanbul arasında gerçekleştirdiği Adalet Yürüyüşüyle’de türk siyasetinde unutulmayacak  bir hareketi gerçekleştirrek dikkatleri üzerine çekmeyi başardı. 

Ancak 14 Mayıs seçimleri öncesi oluşturulan Millet İttifakı içerisinde yaşanan  adayı’nın belirleme sürecinde  ittfakın önemli üyesi  İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener ile yaşadıkları gerilim ve bu gerilimin  görüşme masasından ayrılma ve masaya geri dönülmesi  seçmende olumsuz bir hava yarattığı  iddiasıyla 14/28 Mayıs seçimlerini de kaybetmişti.  Kılıçdaroğlu seçimlerin kaybedilmesinin bedelini ise bu kongrede genel başkanlığı kaybederek  bir siyasi bedel ödemiş oldu. 

Kemal Kılıçdaroğlu  siyaset tarihimizde  İnönü gibi linç girişimine uğrayan da bir liderdi.

Kemal Kılıçdaroğlu Türk Siyasetinde farklı  bir lider profili çizdi. Ancak siyasi  hayatı böyle bitmemeliydi. 

Bakalım Cumhuriyet Halk Partisinde  değişim   siyasi hayatımıza ne getirecek.Gelecekte göreceğiz.

Okunma 343
Eklenme Tarihi 08 Kas 2023
0 Yorum

Bu haber için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olabilirsiniz!
Yorum yazmak için lütfen üye girişi yapınız.