İtibar

Ne zaman saray harcamalarıyla ilgili bir haber yapılıp gündeme gelse şu açıklama ile karşı karşıya kalıyoruz : İtibarda tasarruf olmaz. Doğrudur.

Türk vatandaşı itibardan tasarruf etmedi, Türk Ordusu itibardan tasarruf etmedi, Türk Polisi itibardan tasarruf etmedi.

Türk Milleti tarih boyu itibardan tasarruf etmedi. 

Mete Han etmedi, Oğuz Han etmedi, Dede Korkut etmedi,  Bayandır Han etmedi. Göktürkler, Hunlar etmedi. Selçuklular, Osmanlılar etmedi.  Türkiye Cumhuriyetini kuranlar ve son Devletimizin banisi Gazi Mustafa Kemal Atatürk etmedi.

Kıbrıs Barış Harekatı konusunda Bülent Ecevit Hükümeti etmedi. 

Şimdi daha yakın tarihimize bakalım ve soralım : 

Bundan 14 sene önce  Türk Askerinin başına çuval geçirilince itibarda  tasarruf mevzusu ne oldu ?  İsrail sivil vatandaşlarımızı öldürdü, itibarda tasarruf ne oldu ?  Süleyman Şah türbesi taşındı itibarda tasarruf meselesi ne oldu ? Açılım adı altında PKK’nın oyununa gelindi, itibarda tasarruf meselesi ne oldu ? Avrupada Türk Bakanlarını konuşturmadılar itibarda tasarruf meselesi ne oldu ? Almanya, Hollanda, İsrail, Yunanistan, Irak, Suriye, Sudi Arabistan gibi birçok ülkede itabarda tasarruf meselesi ne oldu ? 

Son olarak Barzani konusunda itibarda tasarruf meselesi ne oldu ? 

Şimdi vatandaşın vergisi katlanarak artırılırken gerekçe olarak savunma sanayi gündeme getiriliyor. Savunma Sanayine 2000’lerdeki ayrılan payla günümüzdeki ayrılan neredeyse iki kat farklı. Bu tutarsız açıklamaların başka bir izahı olmalı. Türk Milleti savunma konusunda hiç ama hiç tasarruf etmez, etmemiştir. Tarihler şahittir ki malını, canını, kanını vermiş savunmadan taviz vermemiştir. Bu gün de bu milletin aynı kararda olduğuna inanlardanız. Her konuda dinimiz İslamı referans gösteren gelenekten gelenlerin israf ve tasarruf arasında  israfı itibarla açıklayan nasıl bir referansları var  acaba ? 

Kur’an mı, sünnet mi, icma-i ümmet mi, kıyas-ı fukaha mı ?

 İtibar için her türlü israfı kutsayan ve onaylayan kaynağı bilmek isteriz.  

Hz. Ömer’in devlet işiyle, özelinde iki ayrı mum yakma olayını hatırlayalım. 

Savunmadan tasarruf, düşünceden tasarruf, hoş görü gibi birçok şeyden tasarruf et hatta israfı ayetlerle açıklayıp yasaklayan İslam Dininden tasarruf et, her ne olursa olsun itibardan tasarruf etme. Okunma Sayısı: 178
Eklenme Tarihi: 10.10.2017 14:34:11
Bu habere eklenmiş yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olabilirsiniz.!