Hukuk Mücadelesini Vatandaş Kazandı

Hukuk Mücadelesini Vatandaş Kazandı
Yerel / 08 Kas 2023 593

2019 Yılından beri  yılan hikayesine dönen eski terminal alanında hukuki süreç sonlandı; Danıştay 6. dairesinin verdiği kararla   terminal alanı üzerinde yapılan  imar değişikliğini iptal eden mahkeme kararını onayladı. Böylece  eski terminal alanında yapılan yapılaşmaya karşı vatandaşın açtığı  imar iptal davası da vatandaş lehine sonuçlanmış oldu. 

Bilindiği gibi  Develi Belediyesi eski terminal binasını yeniden yapmak amacıyla yıkmış, alanda yeri bir yapılaşmaya gitmiş, ancak vatandaşın  hukuki itarizıyla karşılaşmıştı.   Büyükşehir ve Develi Belediyesi vatandaşın  hukuk mücadelesini boşa çıkarmak için alanda 1/5000 ve 1/1000lik imar tadilatına gitmişti. Vatandaş bu imar değişikliğini de  yagıya taşımış ilk derece mahkemesi vatandaşı haklı bulmuş imar tadilatını kabul etmemişti. Bu karar üzerine Develi Belediyesi ile Vatandaş arasında süren hukuk mücadelesi  sonunda Danıştay geçtiğimiz günlerde verdiği  kararla vatandaşın imar itirazını haklı buldu ve bu mahkeme kararının onanması yönünde karar verdi. Böylece eski terminal alanı yapılaşmaya kapandı.

Eski Terminal alanı içerisinde belediye tarafından yapımı başlanılan, ancak yarğı tarafından durdurulan yapıların akıbeti ise merak konusu oldu. 

Yapıların yıkılması ve alanın tamamen park haline getirilmesi gerekiyor. Ancak alan içerisinde  Kadın Kooperatifi girişimine ait ve Belediye tarafından tahsis edilen Gacer Kafe’de bulunuyor. 

Bu haber için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olabilirsiniz!


Yorum yazmak için lütfen üye girişi yapınız.